Robotik kodlama, teknolojinin gelişiminde büyük katkıda bulunmasıyla beraber hem gençlere hemde çocuklara ileriyi ve geleceği güzel görmeleri için umut ve fırsat tanıyor. Yalnızca kodlarla ve algoritmalarla oluşan teknolojik aletler hayatımızı kolaylaştırmasının ardından insanların işleri daha kolay ve birçok eylemi uğraş gerektirmeden çok fazla enerjilerini sarf  etmeden yapabiliyorlar. Peki bu kadar gelişmiş robotik kodlama ile yapılan ve oluşacak olan gelecek insanlara risk yaratıyormu ?

Robotik kodlama ve Yapay zeka konusu geçildiğinde insanların akıllarına gelen geleceğimiz tehdit altında mı ? sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz.

Teknoloji gün geçtikçe gelişmeye devam ederken insanlarımız da gelişmeye devam ediyor. Bazı şeylere gözlerimiz açılıyor ve daha net görebiliyoruz. Teknolojiler ne kadar gelişirse bizlerde o kadar gelişiyor olacağız. Ne de olsa bir teknolojiyi de oluşturan insandır. Çocukların ve gençlerin erken yaşta kodlamayla buluşması ilerki hayatlarında hem kolaylık hemde  fırsat yaratacaktır. Uzaktan kumandalı robotlar, kendilerini kontrol edebilen robotlar, veya da  çocuklara bilgi verebilen robotlar geliştirmek aslında imkansız değil. Kodlama eğitimi alan her  genç ve birey bunları kolaylıkla yapabilir ve iş hayatlarında da kolaylık oluşturabilir.

Neredeyse her gün yaptığımız “uyuma” eylemi çok değerli birşeydir . Fakat bu eylemden kazandığımız yararlı şeyleri , gereğinden fazla yapıp bize zarar vermekten başka birşeye yaramayan eylemler için neden çöpe atalım.

Enerji harcamadan , tek tuşla hal edebileceğiniz şeyler aslında size müthiş eylemleri gerçekleştirmek için olanak tanıyor. İşte tamda bu sırada teknoloji devreye giriyor. Robotik kodlama bizlere bunları sağlıyor.

Robotik kodlamayı bir nevi kolaylığı ve rahatlığı hayatınıza kodlamak gibi düşünebilirsiniz.

Gençlerimiz ve çocuklarımız, problemlere yaratıcı çözümler üretmek için teknolojiyi kullanacak çeşitli kariyerlere hazırlanmalı. Bu meslekler, bilgisayar tabanlı uygulamalarda çalışmayı, dijital meseleleri araştırmayı veya daha somut alanlarda engelleri aşmayı içerebilir.

Robotik kodlama çözüm pratikliği ve sorunlara karşı çizilmesi gereken yolları oluşturmanızı da sağlıyor.

Gelişmiş robotik kodlama artık insan beyni gibi çalışan robotlar yaratmayı da göz önüne sunmakta. İnsanların ilgisini çeken insan gibi konuşan yapay zeka robotların temelinde robotik kodlama bulunmaktadır. Sizleri çözüm odaklı yapası halinde geliştireceğiniz robota verilen komutlarda da çözüm odaklı olmasını sağlamanıza yaramaktadır.

Robotik: Birçok mühendislik disiplinin bir araya gelmesiyle beraber ortaya çıkmaktadır. Robotik kodlama ayrıca uzay bilimlerini de içine alan bir teknoloji grubudur.

Elektronik devreler yardımı ile kodlama dilleri kullanılarak ihtiyaç duyulan yönde komut verme işlemine robotik kodlama denir.

Kodlama dediğimiz şey aslında o kadarda zor değildir. Mantığını kavradığınızda robot, mobil uygulama, web sitesi, yapay zeka uygulamaları, stok programı vb.. her alanda çalışma ve iş sahibi olmanıza olanak tanıyor.

Kodlama insan güvenliğini de esas alır. Teknoloi ne kadar gelişse de insanlarımıza güzel ve güvenli ortam oluşturmayı da kaçırmıyor.

Çocukların erken yaşta kodlama ile buluşması onlara güzel bir hayatın kapılarını açmak için olanak sağlıyor.

Kodlama yalnızca çocuklar için değil yetişkin bireyler içinde yararlı birşeydir. Hayatımızı kolaylaştıran onca makineyi ve onca projenin nasıl yapıldığını öğrenip, neden kendi hayalimizdeki hayatı biz kendimize göre uyarlamıyoruz.

İnsanlarımızın bilgili olması hem kodlama hemde tecrübe konularında geleceğimizi daha renkli ve şekilli hale gelmesinde yüksek olanak sağlar. İşte kodlama bunu gerektiriyor.

Robotik kodlama ise hayatımızı kolaylaştıran makineleri kendimiz öğrenerek kendi kafamızdakilere göre uyarlamamızı amaçlıyor.

Herkes öğrensin, Herkes gelişsin.